Chávez je zpátky: Afrika a Jižní Amerika se musí sjednotit nebo budou čelit západním intervencím

Venezuelský prezident Hugo Chávez nařídil v dopise jihoamerickým a africkým zemím sjednocení do „opravdového pólu moci,“ zatímco se vyjádřil proti západním intervencím v Africe.

Dopis přečetl venezuelský ministr zahraničí Elias Jaua 63 zemím na třetím Summitu Afrika-Jižní Amerika (ASA), který se koná v Rovníkové Guinei.

Chávez v dopise volal po „autentickém a pernamentním spojení společné práce“ mezi Afrikou a Jižní Amerikou pro nalezení strategií trvalého rozvoje, kterému by oba kontinenty mohly čelit.

“Je to na našich kontinentech, kde je k nalezení dostatek přírodních, politických a historických zdrojů…na záchranu planety od chaosu, kde kterému je poháněn (kapitalistickým systémem).“ argumentoval.

Venezuelský prezident dále zemím dvou kontinentů nařídil, aby „nezmeškaly příležitost …ke sjednocení kapacit našich států do opravdového pólu moci.“

Napsal také, že „v žádném případě neodmítáme naše suverénní vztahy se západními mocnostmi, musíme si ale pamatovat, že nejsou zdrojem úplného a rozhodujícího řešení, kterému naše země čelí.“

Venezuelská zahraniční politika během Chávezova úřadování stála za tím, že větší spolupráce mezi Afrikou a Latinskou Amerikou je důležitá pro dosažení „multipolárního“ světového řádu pro boj proti dominanci Spojených států a jejich spojenců.

Venezuela byla klíčovým státem v propagaci iniciativy ASA, v roce 2009 pořádala 2.summit ASA a převzala sekretariát organizace. První summit se konal v roce 2006 v Nigérii.

Chávez také naznačil, aby se pohnuly venezuelské návrhy pro integrační projekty, jako je Univerzita Lidí z Jihu, Petrosur a Banka Jihu. Obchod mezi dvěma regiony se zvýšil z 7,2 milirady dolarů v roce 2002 na 39,4 miliard dolarů v roce 2011, uvedla stanice Telesur.

Zástupci dalších jihoamerických zemí zvýšení spolupráce žádají také. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiño řekl, že se oba regiony mají někdy problém dohodnout.

Řekl, že to se děje, protože „se navzájem neznáme, nemáme zkušenosti se společnou prací…sami sobě toho můžeme tolik nabídnout a to jen v oblasti obchodu.“ Ministr argumentoval, že historický nedostatek spolupráce mezi oběma kontinenty byl zakořeněn v odkazu kolonialismu evropských mocností.

Chávez v dopise tvrdil, že moderní intervence západních mocností přerušily cestu společné práce mezi Afrikou a Jižní Amerikou, která byla stanovena na summitu ASA v roce 2009.

K západním intervencím v Libyi a v Mali Chávez napsal: „Vůbec není štěstím nebo šancí….že od summitu v Margaritě byl africký kontinent obětí několika intervencí a útoků západních mocností.“

Venezuelský prezident řekl, že jedním z cílem těchto intervencí je zpomalení konsolidace africké jednoty a zpomalení spolupráce mezi Afrikou a Jižní Amerikou.

Chávez dále zopakoval venezuelské „celkové odmítání jakékoliv intervencionistické aktivity NATO“ a Africe a po celém světě.

http://www.globalresearch.ca/chavez-warns-that-africa-and-south-america-must-unite-or-face-western-interventions/5324119

Reklamy

2 komentáře: „Chávez je zpátky: Afrika a Jižní Amerika se musí sjednotit nebo budou čelit západním intervencím

  1. stálo by zato se zamyslet, jestlil on Chavez nakonec nekope za soudruhy bankéře, volání po sjednocení zavání vytvořením jihoamerické unie a africké unie, což je cílem globalistů. Stále více si myslím, že i tzv. bad guys jsou s nimi. Že se jedná jen o taktiku tam, kde by jiné metody uchvácení selhaly.

    To se mi líbí

  2. to bych řek že není možné, jelikož západní státy se různých forem socialismu skutečně bojí. Jde tam o materiály a komodity, které mají potenciál nabourat jim obchody, a tam reagovat musí.
    Peníze v trezoru bank nerovná se automaticky nadvláda.
    Mnoho lidí také ví, že dnešním nastavením parametrů, se definuje nový vývoj událostí, a také jeden stát neznamená nic, ale federace 50 ti států už ano- to platí dokonce v Usa.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s