Dočasný prezident Guinea-Bissau se údajně účastnil pašování drog výměnou za zbraně

201241923450466734_20

(kráceno)

Dočasný prezident Guinea-Bissau se ohrazuje proti obviněním, že hrál roli v nelegálním obchodu,“ který zahrnoval pašování zbraní pro kolumbijské rebely z FARC do Guinea-Bissau výměnou za kokain.

Americká obvinění proti sedmi mužům, včetně bývalého šéfa námořnictva země, obsahuje výpovědi, které zmiňují prezidenta Manuela Serifa Nhamadjoa. Muži byli zatčeni minulý týden u pobřeží Kapverd.

Podle dokumentů řekli obžalovaní americkým tajný protidrogovým agentům (kteří předstírali, že jsou rebelové z FARC), že jsou ohledně dohody se zbraněmi a kokainem v kontaktu s prezidentem. Důkaz, který zmiňuje Nhamadjoa je k nalezení v obžalobě na stránce č.7 [pdf]:

CC-1 (obžalovaný) souhlasil s návrhem převézt kokain FARC do Guinea-Bissau pro pozdější distribuci ve Spojených státech a s obstaráváním zbraní pro FARC, včetně přenosných střel země-vzduch. CC-1 také prohlásil, že plán prodiskutuje s prezidentem Guinea-Bissau. CC-1 řekl: „Pozítří si promluvím s prezidentem republiky.“

10.strana mluví o objednávce zbraní:

CS-1 (tajný agent) poskytl CC-5 (obžalovaný) seznam zbraní, které rebelové z FARC požadovali, mj.zahrnoval střely země-vzduch, bojové pušky AK-47 a samopaly. Lev (obžalovaný) řekl, že on a CC-5 (obžalovaný) promluví s prezidentem a premiérem Guinea-Bissau o objednávce pro FARC.

A jako poplatek chtěla vláda údajně 4 tuny kokainu:

Během schůze CC-2 a CC-4 (obžalovaní) souhlasili s odevzdáním asi 4 tun kokainu od FARC v Guinea Bissau, z toho 500 kilogramů mělo později být posláno do Spojených států a Kanady.

Prezident se proti obvinění ohradil, označil je za „zločinné” [pt].

Politická a vojenská nestabilita byla v zemi neustálým prvkem, země nikdy neměla prezidenta, který by dokončil svůj mandát od své nezávislosti od Portugalska v roce 1974. Poslední převrat  12.dubna 2012, pár dní po druhém kole prezidentských voleb byl Nhamadjo jmenován dočasným prezidentem v rámci dohody mezi vojenskými veliteli a politickými, náboženskými a občanskými lídry.

http://globalvoicesonline.org/2013/04/15/guinea-bissau-president-caught-up-in-drug-conspiracy-allegations/

Jak jsem uváděl dříve, převrat v Guinea-Bissau se odehrál jen pár dní poté, co Al-Kájda ovládla sever Mali, jednu z pašeráckých cest pro tento kokain. A shodou okolností minulý týden alžírská média uvedla zprávu, že Americká protidrogová agentura (DEA) zatkla dva členy FARC a tři salafisty napojené na Al-Kájdu Islámského Maghrebu v Alžírsku kvůli obvinění z pašování drog. Kolumbijci měli pašovat kokain výměnou za hotovost a libyjské zbraně. A kdo že všechno používá libyjské zbraně? 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s