Zatčení Turci měli chemikálie z Libye

LiveLeak-dot-com-8f8273df5923-fft64_mf1478864.jpeg.resized

K včerejšímu zatčení 12ti mužů ve městě Adana podezřelých z terorismu se objevily nové detaily. Ačkoliv guvernér Adany odmítl, že by u 12ti zadržených byl nalezen sarin, podle novin Al-Watan získala skupina chemikálie z Libye a plánovala teroristický útok na základnu turecké armády u syrské hranice.

Al Watan tvrdí, že skupina napojená na skupinu Al-Nusra se připravovala zaútočit na vojenskou základnu Indzhirlik (jméno základny se může plést s jménem základny NATO Incirlik) na syrské hranici. Bezpečnostní složky u nic našli sarin, který se do Turecka dostal z Libye.“Ukázalo, že členové Al-Kájdy, kteří nedokázali v Turecku provést útoky, byli cvičeni v Sýrii a testovali výbušniny.“Bezpečnostní složky také vyšetřují, zda se sarin do země nedostal v letadle z Libye, koncem roku 2012 byl totiž na letišti v Istanbulu zatčen Libyjec, který se snažil pronést výbušniny do letadla mířícího do Adany.

Guvernér Adany Huseyn Avni Cos o incidentu řekl jen, že jména organizací a jejich spojení budou známa až po výslechu. Přiznal, že se na místě našly „nějaké chemikálie“, podle něj ale nešlo o sarin. Odmítl také zprávy, že v ulicích Adany byl viděn minibus plný výbušnin. Vozidlo mělo být ten stejný model jako to, co explodovalo v Reyhanli. Zároveň také odmítl zprávy, že se bezpečnostní složky účastnily speciální operace.

K informaci se také vyjádřilo Rusko. „Jsme extrémně znepokojeni zprávami v médiích. Rusko věří, že jakékoliv využití chemických zbraní je absolutně nepřípustné.“ řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič. Moskva také očekává vysvětlení tureckých úřadů  a řádné vyšetřování.

Co se týče využití chemických zbraní u Aleppa v březnu tohoto roku, ministr zahraničí Sergej Lavrov se opřel do OSN, že nedokázala rychle reagovat na žádost syrské vlády o vyšetření chemického. „Jsme extrémně naštvaní, že sekretariát OSN byl neschopný, kvůli politických hrám, rychle na žádost odpovědět, místo toho ale vydal podmínky, které považujeme za nepodstatné, to pokazilo specifikou misi do oblasti.“ řekl.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s