Americká vláda spolupracovala s mexickým drogovým kartelem Sinaloa

345503_Mexico-drugs-seized

Podle zveřejněných soudních dokumentů měla americká vláda dohodu s nechvalně známým mexickým drogovým kartelem, kterému více jak 10 let povolovala propašovat drogy v hodnotě několika miliard dolarů výměnou za informace o konkurenční skupině.

Mexické noviny El Universal publikovaly dokumenty, které ukázaly, že americké úřady měly s drogovým kartelem Sinaloa dohodu v letech 2000-2012.

Podle psaných prohlášení agenta Protidrogového úřadu (DEA) a činitele Amerického Ministerstva spravedlnosti u Okresního soudu v Chicagu se agenti DEA setkali se členy kartelu Sinaloa od roku 2000 více jak 50krát.

„Agenti DEA se setkali se členy kartelu v Mexiku, aby získali informace o jejich rivalech a zároveň vybudovali síť informátorů, kteří podepsali dohody o spolupráci, která jim dovolila získávat budoucí výhody, včetně zrušení obvinění v USA.“ uvedly noviny.

Spolupráce začala poté, co Jesus Vicente Zambada-Niebla – syn lídra kartelu Sinaloa, Ismaela “El Maya” Zambady, a „logistický koordinátor“ organizace – souhlasil v mexické vazbě se spoluprací s americkými úřady.

Právník Zambady-Niebly soudu řekl, že právník kartelu Sinaloa, Loya Castro,  vyjednával s americkými agenty dohodu, která zajistila, že drogový kartel předá informace o konkurenční pašerácké operaci, pokud americké úřady stáhnout proti Castrovi případ. A navíc, američtí činitelé by přestali soudit nejvyšší představitele gangu.

„Agenti prohlásili, že tato dohoda byla schválena vysoce postavenými činiteli a federálními žalobci.“ napsal právník Zambady-Niebly soudu.

Po vydání do Chicaga v roce 2010 Zabada-Niebla argumentoval, že je „od zatčení nebo souzení imunní,“ protože dával informace americkým federálním agentům.

Už několik let se šíří obvinění, že lídra kartelu Sinaloa Joaquin „El Chapo“ Guzman, který je považován za jednoho z nejmocnějších drogových pašeráků, koordinoval aktivity svého kartelu s americkými úřady.

Podle DEA kartel Sinaloa ročně do oblasti Chicaga dodává 80% heroinu, kokainu, mariuhany a metamfetaminu v hodnotě 3 miliard dolarů.

http://www.presstv.ir/detail/2014/01/14/345503/us-govt-worked-with-mexican-gang/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s