Ženeva 2: Sýrie vyzvala k ukončení podpory terorismu a ukázala dokumenty, které poslala OSN

jaafari

Na tiskové konferenci po setkání před Ženevskou konferencí syrský velvyslanec při OSN Bashar al-Jaafari prohlásil, že Sýrie poslala OSN 500 dopisů ohledně podpory terorismu.

„Zdá se, že organizátoři této schůze se rozhodli přidat 10 dalších zemí. Takže dnes tu máme 40 zemí vybraných takovým způsobem, že budou anti-syrské delegace. Přicházejí z vlád, které mají vůči syrské vládě nepřátelské politiky. Paradoxně ale generální tajemník OSN vyřadil Írán..Takže se přidalo deset zemí a ve stejnou dobu vyřadil Írán. To ve formátu vytvořilo nebalanci. 

Druhou věcí jsou prohlášení a projevy většiny těch, kteří dnes vystoupili. A jak víte, vystoupilo 40 delegací. Nepodpořili ale národní dialog. Byla to provokativní prohlášení, opakovaná a troufalá prohlášení založená na nenávisti vůči syrské vládě a slepé provokaci, která je kontraproduktivní, marná a úspěšná, pozitivní není vůbec. Sýrie potřebuje podporu pro provedení Ženevy 1 a proto potřebuje ukončit terorismus, násilí, protože politické řešení nemůže souviset s terorismem. Ti, kteří za terorismem v Sýrii stojí, by si měli vybrat mezi pozicí žháře a hasiče. Nemohou být oboje. Neříkám to, protože je to výhradně pozice syrské vlády. Říkám to, protože to bylo agendou od začátku. Mise pozorovatelů Ligy Arabských států přišla do Sýrie a prohlásila, že ukončení násilí je klíčové. Kofi Annan to říkal také, v jeho šestibodovém plánu se první bod týká ukončení násilí. Pak přišel generál Mood a zopakoval to. A následně i pan Brahimi. A pak rezoluce RB OSN 222,223 zopakovaly to samé. Takže zde mluvíme o mezinárodní shodě. Proto zdůrazňujeme tato důležitá slova. Ti, kteří chtějí opravdu Sýrii pomoct, by se měli pokusit násilí zastavit.

Pravdou je, že 99% tohoto násilí je založeno na terorismu. Ve jménu naší vlády mám příkaz pro generálního tajemníka OSN a Radu bezpečnosti. Od začátku krize to bylo 500 oficiálních dopisů. 500 oficiálních dopisů…A v kanceláři jsme si dělali s kolegou srandu, že je dáme do krabice a zkusíme pak kolik váží. Věřte mi, může to být až 20 kilogramů. 267 dopisů se týkalo boje proti terorismu. Byly se jmény, národnostmi, daty narození, se jmény matek a otců všech těch zabitých teroristů. Pár ukázek tu mám s sebou, nebudu vás obtěžovat se čtením všech. „

Jaafari ukázal sadu dokumentů poslaných OSN o

 • teroristech z Tuniska, Libye a Alžírska z 15.listopadu 2012
 • prohlášení bývalého amerického ministra obrany Leona Panetty, který přiznal, že jisté státy v regionu vojensky podporují opozici
 • přiznání francouzského prezidenta Francoise Hollandeho o francouzských džihádistech v Sýrii, následně pak přichází přiznání britského ministra obrany Williama Haguea.
 • oficiální turecké podpoře teroristů
 • prohlášení lídra Al-Kájdy Zawahiriho o eskalaci džihádu z 12.11.2012
 • pašování zbraní přes tureckou hranici
 • tureckém vměšování na hranici pouštěním teroristů přes hranice
 • 546 teroristech přicházejících z Turecka
 • libyjské lodi Entisar se zásobami na zimu a 400 tunami zbraní
 • stížnosti na poškozování fabrik v Aleppu
 • o chemickém pokusu teroristů na králících v tureckém městě Gaziantep 12.12.2012

Tiskovou konferenci můžete zhlédnout zde, akorát poslední body Jaafariho prohlášení týkajících se dokumentů byly předabovány.

V dlouhém proslovu na setkání vystoupil také šéf syrské delegace a ministr zahraničí Walid al-Muallem. Ten vyslovil podobná slova a vyzval k ukončení sankcí. Jeho proslov byl hodně dlouhý a silný, nejzajímavější částí bylo:

„I přes tohle všechno zůstali Syřané silní; a odpovědí bylo uvalení sankcí na naše jídlo, náš chleba a mléko našich dětí. Pro vyhladovění populace, pod nespravedlností těchto sankcí byla populace zatažena do nemoci a smrti. Ve stejnou dobu byly vykradeny a spáleny továrny, poškodili naše jídlo a farmaceutický průmysl; nemocnice a zdravotnická centra byla zničena; naše železnice a elektrické vedení byly sabotovány; a dokonce nebyla ušetřena ani naše místa pro vyznávání – křesťanská i muslimská. 

Když tohle všechno selhalo, Amerika vyhrožovala napadením, se svými spojenci, západními i arabskými, vymyslela příběh o využití chemických zbraní, kterým nepřesvědčila ani jejich vlastní publikum. Země, které oslavují demokracii, svobodu a lidská práva bohužel mluví jazykem krvavých válek, kolonialismu a hegemonie. Demokracie je uvalena střelbou, svoboda letadly a lidská práva zabíjením, protože si zvykli, že svět se jim klaní; pokud něco chtějí, stane se to; pokud ne, tak ne. Zapomněli, že teroristé, kteří byli včera v Americe, jsou v dnes v Sýrii, a kdoví, kde budou zítra,. Jisté je, že to tady neskončí. Afghánistán je ideální lekcí pro každého, kdo se chce poučit – pro každého! Většina se ale bohužel poučit nechce; ani Amerika a ani žádné západní civilizované země, které následují její krok počínaje od města světel po království, kam slunce v minulosti nevkročilo. I tak ale v minulosti ochutnali teror.

A pak se náhle stali „Přáteli Sýrie.“ Čtyři z těchto „přátel“ jsou autokratické, represivní monarchie, které nemají ponětí o občanském státě nebo demokracii, další jsou ty samé koloniální mocnosti, které ani ne před sto lety okupovaly, plundrovaly a rozdělovaly Sýrii. Tito tzv. „přátelé“ pořádají konference, aby veřejně vyjádřili své přátelství se Syřany, zatímco tajně uskutečňují jejich trápení a ničí jejich živobytí. Otevřeně vyjádřili svůj vztek nad humanitární katastrofou Syřanů, zatímco podvedli mezinárodní komunitu. Pokud se opravdu obáváte o humanitární situaci v Sýrii, měli byste povolit provaz na ekonomice země zrušením sankcí a embargem a spolupracovat s vládou ve zpřísnění bezpečnosti bojem proti přílivu zbraní a teroristů. Jen tak můžeme zajistit, že vy budete v pořádku jako jsme byli kdysi my, bez vašich obav o naše dobré živobytí.“

Celý proslov najdete zde.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s