Likvidace syrských chemických zbraní vázne, Kerry opět vyhrožoval vojenským útokem

UN-inspectors-say-they-have-found-evidence-showing-the-nerve-agent-sarin-was-used-in-the-Syrian-conflict.-300x168

Americký ministr zahraničí John Kerry opět pohrozil syrské vládě vojenským útokem. V pátek prohlásil: „Chtěl bych Basharu Asadovi připomenout, že dohoda, která byla dosažena v New Yorku s Radou bezpečnosti OSN, zřetelně poukazuje na to, že pokud existují problémy s dodržováním norem, tak lze aplikovat kapitolu VII Charty OSN.“ (zdroj) O pár hodin dříve mluvčí Bílého domu James Carney prohlásil, že USA se obávají zpoždění při likvidaci chemických zbraní.

Z jejich prohlášení je jasné, že se Spojené státy snaží plán pro likvidaci syrských chemických zbraní zpomalit tak, aby syrská vláda nesplnila dané termíny pro jejich likvidaci. Reuters uvedla, že ze Sýrie byly zatím vyvezeny jen 4% chemických zbraní. Důvod naznačila ruská strana – je nemožné je vyvézt kvůli neustálým útokům ze strany militantů.

Podle ředitele Úřadu Ruského Ministerstva zahraničí pro bezpečnostní záležitosti Mikhaila Ulyanova militanti už zavraždili dva syrské experty a dalším vyhrožují. „Co se týče mezinárodního personálu OSN a OPCW v Sýrii, zatím víme, že jim militanti běžně vyhrožují. Místní experti zapojení v operaci jsou také ve velkém nebezpečí. Dva syrští experti byli nedávno sledováni a zavražděni….Existují názory, že tento zločin je součástí pokusů radikální opozice překazit mírový proces likvidace chemických zbraní.“ (zdroj) Ulyanov také řekl, že během odstranění druhé dodávky 27.ledna byl konvoj napaden. (zdroj) 

Vyjednávání podle očekávání uvízla na mrtvém bodě. Podle syrského ministra zahraničí Walida Muallema si syrská hotelová opozice kladla nesmyslné požadavky. „Chovali se jako kdyby jsme se chtěli přijít na jednu hodinu a dát jim všechno. Naznačuje to iluze, ve kterých žijí.“ Muallem také prohlásil, že první kolo vyjednávání skončilo katastroficky také díky zasahování USA. „Jsme země. Máme naši vládu, naše instituce. Jsme ochotni diskutovat, proto ale musíme vědět identitu druhé strany: jsou to Syřané nebo ne?“ (zdroj)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s