Převrat na Ukrajině

Tymošenková
Julie Tymošenková – mafián se vrací.

Na Ukrajině se opět potvrdilo pravidlo „Nikdy nedávej opozici amnestii.“ Další obětí tohoto rozhodnutí je prezident Janukovyč, který napřed s opozicí podepsal dohodu, o kterou se opozice ucházela, a pak z ničeho nic volala po sesazení prezidenta. A amnestovaní pořád stojí na Majdanu…

Dohoda mezi vládou a opozicí obsahovala:

  • Během 48 hodin po podepsání dohody bude přijat zvláštní zákon, který obnoví Ústavu z roku 2004. Signatáři deklarovali svůj záměr vytvořit koalici a vládu národní jednotky během 10 dnů po podepsání.
  • Ústavní reforma, která vyrovnává pravomoci prezidenta, vlády a parlamentu, má být dokončena do září 2014.
  • Prezidentské volby proběhnou hned, jak bude schválena Ústava, nejpozději do prosince 2014. Budou schváleny nové volební zákony a bude vytvořen Ústřední volební výbor.
  • Proběhne vyšetřování nedávných činů násilí pod společnou taktovkou úřadů, opozice a Evropské rady.
  • Úřady nevyhlásí stav nouze. Úřady a opozice se zdrží od násilí.
  • Amnestii na základě které byla propuštěna Julie Tymošenková, předání zbraní, právo zasáhnout v případě napadání veřejných budov a stažení obou stran z ulic.

Jenže 24 hodin po podepsání začali Janukovyčovi vyhrožovat, Vitalij Kličko volal po Janukovyčovem odchodu, čímž dohodu porušil. Lidé ani náměstí nevyklidili, protestovali dál. Po podepsání dohody bylo při střetech navíc zraněno 600 lidí. Parlament následně schválil zákon impechament prezidenta a Janukovyč se musel pakovat. Janukovyč udělal moc ústupků a nakonec na to doplatil – podrazili ho i jeho věrní. To, že opozice porušila dohodu, bylo řečeno i ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. (zdroj)

Janukovyč pak nechtěl odstoupit: „Pořád je mi vyhrožováno ultimáty. Zemi neopustím. ..Vše, co se dnes děje, je vandalismus, banditismus a převrat..Rozhodnutí, která se schvalují, jsou nezákonná, nic nepodepíšu. Tohle není opozice, jsou to bandité….Dělám všechno pro zabránění krveprolití lidí, kteří jsou mi blízcí….Právě teď vidíme stejnou situaci jako ve 30.letech minulého století, když přišli k moci nacisté. Nedovolené strany…teď je to to stejné – zakážou stranu, sledují, bijí lidí, pálí úřady.“ řekl. (zdroj)

A hned, jak byl Janukovyč sesazen, soud propustil z vězení zlodějku Julii Tymošenkovou, která ihned s velkou slávou zamířila na Majdan. Po velkém dojemném proslovu pak pronesla: „Nemáte právo opustit Majdan…ještě nepřestávejte.“ Tímto vyzvala neonacisty a další lidi k tomu, aby zůstali na Majdanu (zdroj). Tymošenková získala další skalp – parlament totiž prezidentovy pravomoci předal předsedovi sněmovny Oleksandru Turchinovi, spojenci Tymošenkové.

Teď se nám naskytuje zásadní otázka: Čeho se máme bát víc? Prezidentské volby, stanovené na 25.května, budou plné pochybných figur – Julie Tymošenkové, která zprivatizovala a rozkrádala zemi, Vitalije Klička, který nemá páru jak řídit zemi, zástupce z neonacistického Pravého sektoru a člověka z pro-ruské Strany regionů. A když pořádkové síly byly podle Ústavy z roku 2004 pod kontrolou parlamentu, je zde velké riziko vzestupu nacismu a masivního rozkrádání země (už teď se objevují zprávy, že Pravý sektor bude zapojen do Ministerstva vnitra). Tímto se Ukrajina řítí do velkého rozdělení. Krymský parlament už označil současné události za občanskou válku a vyhradil si právo bránit svůj region, (zdroj) což je logické protože Pravý sektor slíbil, že půjde po Rusech. Včera se od Kyjeva distancoval také jihovýchodní Charkov, poslanci slíbili obnovení ústavního pořádku po celé zemi a chtějí vytvořit alternativní vládu. (zdroj)

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s