Farmári v USA sa vzdávajú GMO osív a dôvod Vás prekvapí

Narastajúce množstvo farmárov opúšťa geneticky modifikované osivá, nie však preto, že by boli nejak ideologicky proti priemyslu. Jednoducho hovoria, že ne-GMO plodiny sú omnoho produktívnejšie a výnosnejšie.

Magazín Modern Farmer objavil, že tento trend medzi fármarmi v opúštaní GMO organizmov vyplýva z jednoduchých ekonomických dôvodov. “Máme tú istú alebo väčšiu úrodu a šetríme peniaze” hovorí poľnohospodársky poradca a farmár Aaron Bloom na tému ne-GMO osív. Bloom experimentuje s ne-GMO osivami už 5 rokov a objavil, že ne-GMO osivo je viac výnosné.

Navrátenci k ne-GMO osivám niesú žiadny hipisáci, ale konzervatívni stredo-západní americký farmári, ktorí robia obchodné rozhodnutie, píše Modern Farmer vo svojom výskume. Prechádzajú späť na pôvodné osivá, pretože je to omnoho výnosnejšie – nie kvôli žiadnej ideológii.

“Päť rokov dozadu GMO osivá fungovali”, hovorí farmár Christ Huegerich, ktorý spolu s jeho otcom pestoval GMO osivá. “Nemal som problémy s červami v koreňoch kukurice pretože mali v sebe Bt gén a vďaka tomu som mohol používať menej pesticídov. Teraz sa červy prispôsobují a buriny sú odolné. Matka príroda sa adaptuje”

Farmári dostanú viac zaplatené za obyčajnú bežnú kukuricu ako za GMO kukuricu. Navyše, Huegerich objavil, že bežnej kukurice môže vypestovať viacej na jeden lán(aker) ako kukurice modifikovanej. Modern Farmer píše, že dva roky do zadu, Huegerich pestoval 320 akrov bežnej kukurice a 1700 GMO kukurice. Polia s obyčajnou kukuricou urodili o 381kg až 762kg na jeden aker viac než polia s GMO kukuricou, so ziskom niečo okolo 100 dolárov na jeden aker. Posledný rok pestoval bežnú kukuricu už na 750 akroch.

Používanie herbicídov vzrástlo o 26 percent medzi rokmi 2001 a 2010 kvôli rozšíreniu burín odolných na herbicídy. Huegerich hovorí, že použil herbicídy na GMO kukuricu tak isto ako na bežnú kukuricu, napriek tomu, že na GMO kukuricu by teoreticky nemusel.

Skupina Farm & Water Watch oznámila, že 61,2 milióna akrov poľnohospodárskej pôdy v USA je nakazených burinou, ktorá je odolná populárnému glyfosátovému herbicídu.

Prečo sú ne-GMO osivá viac výnosnejšie?

Článok v magazíne Modern Farmer s názvom “Ekonomika po GMO” odkrýva mnoho zaujímavých faktov:

  • Cena pestovania jedného akru ne-GMO kukurice bola 680,95 dolárov a cena GMO kukurice 761,80 dolárov, podľa správy Aarona Blooma
  • GMO osivá môžu stáť až o 150 dolárov viac ako normálne osivá
  • Trh s ne-GMO potravinami vzrástol z 1.3 miliardy dolárov v 2011 na 3.1 miliardy dolárov v 2013 z časti kvôli tomu, že niektoré krajiny v Európe a v Ázii nechcú GMO osivá.
  • Predajca zŕn Clarkson Grain platí farmárom navyše 2 doláre za každý bušel sóje a 1 dolár za bušel kukurice
  • Trh s ne-GMO osivami rastie, Predaje na Spectrum Seed Solutions, ktoré predáva ne-GMO osivá, sa zdvojnásobil každý rok z posledných štyroch rokov. Predaje iných spoločností, ktoré ponúkajú ne-GMO osivá ako eMerge Genetics of West Des Moines, Iowa narástli o 30 percent ročne za posledných 5 rokov.
  • Prezident Spectrum Seed Solution Scott Odle si myslí, že ne-GMO kukurica môže mať 20 percentný podiel na trhu do 5 rokov.

Bloom, poľnohospodársky poradca hovorí, že pestovanie ne-GMO kukurice môže ušetriť farmárom  v priemere okolo 81 dolárov na aker za jednu sezónu. To je rozdiel 81 000 dolárov pre farmu s 1000 akrami poľnohospodárskej pôdy.

Ako viac a viac farmárov opúšta GMO, vyzerá to, že minulosť môže byť pre farmárov budúcnosť.

1 aker = 0,404 hektáru
1 bušel = 35,239 litra

Zdroj: http://www.wakingtimes.com/2014/02/03/farmers-abandoning-gmo-seeds-reason-will-surprise/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s