Katar plánoval zabít saúdského krále

Hollande_Abdullah

Podle politického analytika může být hlavním důvodem pro stažení saúdského velvyslance z Dauhá údajný plán zabít saúdského krále Abdulláha.

Hlavní editor egyptských novin al-Shorouk‚s Emad El-Din Hussein s odkazem na nejmenované zdroje v nedávném rozhovoru řekl, že Saúdská Arábie vlastní autentické dokumenty, které naznačují, že katarské bezpečnostní složky podporovaly plán bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího pro zabití krále Abdulláha, když byl ještě korunním princem.

5.března Saúdská Arábie, Spojené Arabské Emiráty a Bahrajn oznámily stažení svých velvyslanců z Dauhá.

Dále řekl, že Saúdská Arábie může uzavřít hranici s Katarem.

Podle zpráv saúdských médií nejvyšší zdroje v Rijádu také tvrdí, že po svržení Kaddáfího v roce 2011 Saúdská Arábie získala přístup k audionahrávkám obsahujícím konverzaci mezi vysokými katarskými lídry, kteří mluví o svržení monarchy.

Podle nepotvrzených zpráv audionahrávka patřila katarskému bývalému emírovi Šejku Hamádu bin Chálifovi al-Thánimu a bývalému ministru zahraničí Šejku Hamádu bin Jassimovi.

Tohle nastává, když se Katar a Saúdská Arábie přou o vazby Dauhá na Egyptské Muslimské bratrstvo a roli stanice Al-Jazeera.

http://www.presstv.ir/detail/2014/03/16/354923/ksa-recalled-envoy-to-qatar-over-plot/