USAID vytvořila na Kubě falešnou sociální síť

Do nespočetné řady rozvratných aktivit Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) se přidává Kuba. Podle vyšetřování agentury AP organizace v zemi vytvořila kubánskou napodobeninu Twitteru, zvanou ZunZuneo, aby šířila protivládní sentimenty.

Podle dokumentů, která agentura získala, a několika dalších rozhovorů s lidmi zapojených v tomto projektu, USAID plánovala na podzim roku 2010 vytvořit „Kubánský Twitter“ pro snadné obejití kubánských regulací internetu.

Dokumenty ukazují, že americká vláda plánovala vybudovat skrz „nekontroverzní obsah“ základnu tzv. subscriberů. Když by zprávy o fotbale, hudbě a hurikánech získaly kritický počet subscriberů, podle dokumentů stovky tisíc, operátoři by zavedli politický obsah mířený na organizaci velkých shromáždění, dokument USAID to nazval „znovuvypořádáním balance moci mezi státem a společností.“

Projekt přilákal více jak 40 tisíc Kubánců, kteří si nebyli vědomi, že jde o výtvor americké vlády, nebo že američtí kontraktoři shromažďovali jejich soukromá data s nadějí, že mohou být využita pro politické důvody.

Program trval dva roky a údajně skončil kvůli nedostatku peněz. (zdroj)

USAID je jen další NGO, která je těžce zapojena na Kubě. Kromě ní je zde také zapojena česká neziskovka Člověk v tísni, která ve své zprávě o aktivitách za rok 2013 uvedla, že její peníze šly na financování představitelů kubánské opozice. O měsíc později bylo vše změněno a zmínka byla ze zprávy odstraněna.

V počáteční verzi stojí jasně, že Člověk v tísni podporoval kubánskou opozici.
kuba2
V upravené verzi je všechno jinak.