Po výbuchu v dole je Erdogan opět pod palbou

Izmir

Po sérii citlivých nahrávek odhalujících podporu syrského teroru a obvinění z falšování voleb čelí turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dalším problémům. Minimálně 282 mrtvých v tureckém dole vyvolalo v zemi vlnu vzteku nad tím, zda vláda mohla tragédii zabránit.

Tragédie se odehrála v uhelném dole u města Soma v provincii Manisa. Výbuch nejspíš způsobil zkrat v elektrických rozvodech. V tu dobu bylo v dole 787 horníků, třem stovkám se podařilo zachránit a zbytek zůstal pod zemí. Zemřelo minimálně 287 lidí a číslo pravděpodobně poroste.

Hned po tragédii nastaly po celé zemi protivládní protesty a horníci vyhlásili stávku. Lidé obviňovaly vládu a těžební průmysl z nedbalosti a žádali rezignaci vlády. Turecká policie odpověděla po svém – už prakticky neodmyslitelnou součástí tureckých protestů je slzný plyn a vodní dělo. Jedním z hlavních podnětů pro protesty byla zpráva, že turecký parlament loni dostal žádost od Strany republikánů o inspekci dolů u města Soma. Podnět byl ale zamítnut. 

Jelikož Erdoganova popularita v zemi upadá, premiér se rozhodl odcestovat na místo a pronést velký proslov. Jako správný propagandista varoval před „extrémisty snažícími se využít situace.“ Jeho slova „to se stává“ nebyla pronesena poprvé. Podobná slova pronesl už v roce 2010 po podobné nehodě v jiném dole.

Pro jeho smůlu se ale setkal s velkým odporem příbuzných horníků a dalších naštvaných obyvatel. A navíc situaci evidentně sám nezvládl a při jedné z tlačenic udeřil muže.

Dalším problémem pro Erdogana je tvrzení prezidenta odborů Fatiha Ercelika, který prohlásil, že pracovníci stejného dolu byli donuceni navštívit předvolební mítink AKP ve městě Manisa. Ercelik řekl, že byli donuceni přijít se slibem zastavení produkce. Tato tvrzení potvrdil také republikánský poslanec Özgür Özel, který už koncem dubna o pracujících v Soma prohlásil, že Erdogan roznesl mezi horníky 3 tisíce lístků. (zdroj)

Tlaku na Erdogana také přispívá fotografii, na které jeden z premiérových poradců Yusuf Yerkel kope ve mstě Soma protestujícího. 

Soma

Je také velice zvláštní, že vládu také za nehodu zkritizovala organizace Amnesty International. Organizace byla doposud ohledně Turecka ticho.

Jelikož Turecko není signatářem Konvence pro bezpečnost v dolech Mezinárodní pracovní organizace, pracovní podmínky horníků se stávají předmětem tlaku na Erdoganovu vládu před prezidentskými volbami v roce 2015 a celému světu opět ukazují, jak je turecká společnost se současnou vládou čím dál více nespokojena.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s