Washington špehuje NATO a další spojence

Wayne Madsen

s24069

Zatímco Spojené státy vedou své východoevropské spojence z NATO ke konfrontaci s Ruskem a nezávislými vládami a hnutími v ukrajinských regionech Dombas a Oděsa, nová odhalení whistleblowera z NSA Edwarda Snowdena potvrzují, že tehdejší americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová nařídila NSA špehovat washingtonské ambasády a delegace OSN v New Yorku hned několika amerických spojenců, včetně členů NATO.

Ačkoliv jsou Bulharsko a Slovensko členy NATO, jejich ambasády a delegace OSN skončily pod plošným sledováním NSA.

Odposlouchávací zařízení byla agenturou umístěna do počítačových systémů bulharské ambasády ve Washingtonu. Počítačové „implantáty“ byly vloženy v rámci tajného programu HIGHLANDS. Krycí jméno pro operaci NSA proti Bulharsku a jeho diplomatům je MERCED. HIGHLANDS posílá počítačová data z počítačů slovenské ambasády ve Washingtonu a pod operací s krycím jménem VAGRANT přenáší obrázky počítačových screenů. Operace pro napíchnutí Slovenska měla krycí jméno FLEMING.

Jeden aspirant na členství v NATO, Gruzie, byla napíchnuta jak v rámci HIGHLANDS, tak i VAGRANT. Projekt útočící na gruzínskou ambasádu měl krycí jméno NAVARRO.

Velvyslankyně Riceová, která je dnes poradce prezidenta Obamy pro národní bezpečnost, je citována v přísně tajném dokumentu neurčeném pro cizince (NOFORN), že odposlouchávání diplomatických kanceláří členů Rady bezpečnosti OSN a kanceláře generálního tajemníka OSN „mi pomohlo vědět, kdy permanentní zástupci říkají pravdu…dalo nám výhodu ve vyjednávání (o rezolucí OSN ohledně sankcí na Írán)…a poskytlo nám informace o červených čarách různých zemí.“

Obamova administrativa v podstatě chválila americké spojence, tajně ale špehovala své velvyslance a vysoké diplomaty.

Pro sbírání různých typů signálů ze zaměřených počítačů a datových sítí uvnitř ambasád a misí OSN jsou využívány i jiné programy, Mezi nimi je i MAGNETIC, sběr magnetického vyzařování z datového vybavení; MINERALIZE, sběr dat z vybavení LAN; OCEAN, akronym pro Optický sběrný systém pro počítačové monitory s rasterovou grafikou; LIFESAVER, zobrazení hard disků; GENIE, několika fázová operace zahrnující „skok“ mezi fyzicky nepropojenými systémy; BLACKHEART, sběr dat z implantátu FBI; DROPMIRE, pasivní sběr signálů vyzařujících z antén a sběr z laserových tiskáren; CUSTOMS, sběr počítačových dat pohraničníky na hraničních přechodech; DEWSWEEPER, sběr dar z univerzální směrové směrnice napojené na bezdrátový most; a RADON; využívá Ethernetové vrstvy pro vložení paketů pro umožnění sledování zabezpečených sítí.

Implantáty jsou vkládány NSA do napadaných počítačových systémů a síťových zařízení skrz „dodávkový řetězec odmítnutí.“ Zařízení je umístěno mezi výrobcem a konečným uživatelem. Na tajném zařízení zvaném „nakládací stanice“ jsou zařízení zvaná „majáky“ vložena do hardwaru zařízení. Tyto předem vložení přístupové body dovolují pozdější vstup NSA do sítí po celém světě.

NSA jmenuje své strategické partnery ve své „posbírej to všechno“ s krycím jménem operace ASPHALT.  Jsou to AT&T, EDS, Qwest, H-P, Motorola, Cisco, Qualcomm, Oracle, Intel, IBM, Microsoft a Verizon. Celosvětové snahy NSA podporuje 80 velkých korporací. S jejich spoluprací zachycuje internetová data ze sedmi přístupových míst v kontinentálních Spojených státech. Jejich krycí jména jsou Breckenridge, Tahoe, a Sun Valley na západním pobřeží; Whistler in the South; Killington, Coppermountain, a Maverick na východním pobřeží.

Majákové implantáty napadané sítě mají svá krycí jména. Zahrnují HOMEMAKER, DOGHUT, QUARTERPOUNDER, QUEENSLAND, SCALLION, SPORTCOAST, CLEVERDEVICE, TITAN POINTE, BIRCHWOOD, MAYTAG, EAGLE, EDEN, a SUBSTRATUM.

NSA zastupovala Polsko jako oficiálního partnera „Třetí strany“ signálových informací (SIGINT) z tzv. zpravodajské aliance Pěti očí skládající se z USA, Velké Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Podle memoranda NSA Polsko posílalo agentuře od května 2009 komerční metadata DNR (dial number recognition) posbíraná v Polsku oddělením SIGINT polské vlády. SIGINT se zpracovává zpravodajským systémem s krycím jménem  ORANGECRUSH, který je součástí většího sběratelského systému SIGINT zvaného OAKSTAR. Podle memoranda NSA Polsko o ORANGECRUSH nemělo vědět. NSA rozhodla, že systém by měl být známý pod krycím jménem BUFFALOGREEN. Špionážní krycí jméno naznačuje, že NSA Polsku jako partnerovi SIGINT nedůvěřuje.

Když ale přijde na podporu operací NATO mířených proti Rusku ohledně Ukrajiny, Moldavska a Kaliningradu, Spojené státy požadují plnou polskou spolupráci a podporu. Operace ORANGECRUSH měla jen zahrnovat informace, které byly schváleny pro sdílení s Polskem, pod programem BUFFALOGREEN v divizi NSA Special Source Operations. S polským programem SIGINT spolupracují Commercial Solutions Center (NCSC), Foreign Affairs Division, obchodní telekomunikační partner. Polské snahy o SIGINT prováděné společně s NSA zahrnují zacílení „Afghánské národní armády, Středního východu, omezeného afrického kontinentu a evropských komunikací.“

Polské produkty SIGINT jsou poslány partnerům NSA Druhých stran z Velké Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu skrz systém s krycím jménem TICKTWINDOW. Autorizace zpravodajského sdílení NSA a Polska je uvedena na oznamovacím systému zvaném STINGRAY.

Operace Computer Network Exploitation (CNE) mířené proti internetu jsou prováděny z amerických diplomatických mísí v Praze, Budapešti, Sofii, Záhřebu, Tiraně, Sarajevu a Prištině. Kromě Polska, Maďarska a České republiky nově odhalené dokumenty NSA uvádí jako nové partnery Třetích stran Chorvatsko, Makedonii a Rumunsko.

Východoevropští partneři NSA také podporují nové metody agentury a jejích partnerů, včetně britské GCHQ, pro zachycování a ukládání komunikací z GSM (Global System for Mobile Communications) a GPRS (General packet radio service ) ze sítí nainstalovaných v komerčních letadlech. Například jeden odtajněný slide NSA vydaný v nové knize Glenna Greenwalda No Place to Hide popisuje ruské aerolinky Aeroflot jako cíl sledování. Vzdušný monitorovací systém NSA/GCHQ má krycí jméno THIEVING MAGPIE. Další slide identifikovává tajný systém známý jako SOUTHWINDS, který má schopnost sledovat komunikace pasažérů letadel po celém světě. THIEVING MAGPIE původně uměl sledovat PIN a emailové adresy zařízení Blackberry. Paralelní systém pro sledování telefonů zamířený na aerolinky má krycí jméno HOMING PIGEON.

Jeden slide NSA je překvapivě upřímný v něčem, co je popsáno jako americký manévr pro kontrolu internetu skrz obrovskou moc NSA a jejích spojenců. Slide uvádí: „Buďme upřímní. Západní svět (zvláště USA) získal vliv a vydělal spoustu peněz navržením dřívějších standardů. USA byly velkým hráčem v přeměně dnešního internetu. Tohle vyústilo v pervazivní vývoz americké kultury a technologie. Vyústilo to také ve spoustu vydělaných peněz americkými orgány.“

Pro americkou pevnou expanzi vojenské a politické přítomnosti hluboko do střední a východní Evropy skrz NATO, Světovou banku, a Mezinárodní měnový fond je důvod. Zastupování východoevropských zemí NATO NSA jako partnerů Třetích stran nemá nic společného s americkou nebo evropskou „národní bezpečnostní.“ Je o udržení americké kontroly nad internetem pro prosazení kulturního a ekonomického vlivu po celém světě. A jak aktuální odhalení o NSA odhalují, NSA je víc než šťastná přijmout a zároveň špehovat své nové evropské spojence na ochranu všemocného amerického dolaru a těch, kteří z něj profitují.

http://www.strategic-culture.org/news/2014/05/18/washington-spies-on-nato-other-allies.html

Dále čtěte:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s