Odhaleno: Víc než tajná středovýchodní špionážní základna GCHQ

Více než tajné detaily o tajném britském programu sledování, včetně umístění tajné britské základy odposlouchávající podmořské kabely na Středním východě, zůstaly utajené i přes vydávání dokumentů whistleblowera Edwarda Snowdena. Následkem vládního tlaku je to, že některé mediální organizace je odmítají zveřejnit, přestože je vlastní. Register je vydává v plném rozsahu.

Tajná britská základna je součástí programu s krycím názvem „CIRCUIT”, označovaným také jako Overseas Processing Centre 1 (OPC-1). Je umístěna v Seeb na severním pobřeží Ománu, kde sleduje různé podmořské kabely procházející Hormuzským průlivem do Perského zálivu. Seeb je jednou ze tří míst GCHQ v Ománu, místa dostala krycí jména „TIMPANI”, „GUITAR” a „CLARINET”. TIMPANI, u Hormuzského průlivu, může monitorovat irácké komunikace. CLARINET, na jihu Ománu, je strategicky blízko Jemenu.

Britská národní telekomunikační společnost BT, podle GCHQ a NSA také „REMEDY,“ a Vodafone Cable (která vlastní dřívější společnost Cable & Wireless, nebo také „GERONTIC”) jsou dva největší adresáti příjmů tajných plateb GCHQ, které se ročně rovnají desítkám milionům liber.

pic1sr
Základna Seeb.

Umístění „přístupových bodů“ do kabelové páteře světa mají třetí stupeň utajení nad bezpečnostním stupněm Přísně tajné, který se označuje „Strap 3”. Opravdové identity společností ukrytých pod jmény „REMEDY”, „GERONTIC”, „STREETCAR” nebo „PINNAGE” jsou o úroveň nižší, tedy „Strap 2”.

Když tyto detaily nebyly vydány, vláda se kvůli vydání přísně tajných informací rozhodla dále proti Guardianu nepostupovat. Šlo i detaily záchytného ukládacího systému za miliardy liber, projekt TEMPORA, který byl odhalen v roce 2013, a který v Británii a Evropě a u Evropského soudu pro lidská práva spustil vyšetřování. Guardian byl donucen zničit hard disky s uniklými informacemi, aby zabránil politické ostudě týkající se extenzivních obchodních dohod s telekomunikačními společnostmi, které tajné souhlasily s odposloucháváním svých vlastních a cizích podmořských kabelů pro GCHQ. Zpravodajští šéfové si také přáli utajení identit zemí pomáhajících GCHQ a NSA ve sdílení informací nebo poskytováním budov.

Podle dokumentů odhalených Edwardem Snowdenem zpravodajská agentura ročně platí vybraným společnostem desítky milionů liber na tajné týmy, které nainstalují ukrytá spojení, která zkopírují data zákazníků a zprávy do zpracovávajících center. Společnosti spolupracující s GCHQ také instalují odposlechy optických kabelů do vybavení jiných společností bez jejich vědomí nebo souhlasu. V GCHQ má každá společnost zvláštní sekci zvanou „Sensitive Relationship Team,” nebo SRT.

BTVodafone/C&W také spravují dlouhé sítě optických kabelů po celé Británii, nainstalované a zaplacené GCHQ, NSA, nebo třetí méně známou britskou organizací zvanou National Technical Assistance Centre (NTAC).

Snowdenovy úniky odhalují, že pokaždé, když GCHQ chtěla napíchnout nový mezinárodní optický kabel, obvykle by zavolala inženýrům z BT, do příslušných optických kabelů se nainstalovaly „sondy“ a rozhodlo by se, kolik BT dostane. Tajná britská přístupová síť dodává internetová data z více jak 18 podmořských kabelů přicházejících do různých částí Británie, buď přímo do Cheltenhamu nebo do odlehlé zpracovávající stanice v Bude v Cornwallu.

Mezi zvláště specifikovanými kabely je v jednom dokumentu identifikován na přední straně irské spojení Hybernia Atlantic, ležící v Southportu, a tři evropská spojení ležící v Yarmouthu, Doveru a Brightonu.

Posílání čehokoliv přes kabel, který leží v Británii? Nebo zemi, kde byl současný vládce usazen SAS?

Většina velkých kabelů je v Cornwallu a je přímo spojena s Bude. To zahrnuje velká spojení jako je FLAG (Fibre optic Link Around the Globe), dva z jejich kabelů byly zachycovány. Jedna zpráva říká, že kvůli tomu, že zachycování FLAG musí být drženo v tajnosti před vlastníky kabelů, záchytná spojení byla nainstalována na nejmenovaných britských lokacích a data byla posílána do Bude.

telegeog
Severní Omán – pokud shledáváte kabely směřující do Perského zálivu zajímavými, je to dobré místo.

Ačkoliv zachycování zámořských komunikací GCHQ musí být schváleno všeobecným povolením, formulace zákona nepovoluje ukládání jakékoliv komunikace pro přezkoumání, jak si GCHQ přála udělat. V roce 2009 špioni přesvědčovali tehdejšího ministra zahraničí Davida Milibanda, aby podepsal nové povolení legalizující jejich činy. Výklady takových povolení nebyly nikdy publikovány.

Zvláštní „externí“ povolení, vydané pod Zákonem o regulaci investigativních pravomocí (RIPA), povoluje zachycování všech komunikací na specifikovaných mezinárodních spojeních. Milibandovo první povolení z roku 2009 pro program TEMPORA povolil GCHQ sbírat informace o „politických záměrech zahraničních mocností,“ terorismu, šíření, žoldácích a soukromých vojenských společnostech a vážných finančních podvodech.

Certifikáty přidělené k externím povolením jsou vydávány každých 6 měsíců a na základě vůle ministrů mohou být změněny. Činitelé GCHQ jsou tak volní zacílit každého, kdo komunikuje za mořem nebo z oblasti bez dalších kontrol, pokud se domnívají, že spadají pod podmínky současného certifikátu.

Tajné zámořské centrum monitorující internet, s krycím názvem CIRCUIT, je v Seeb ve státě Omán. Jde o neaktuálnější část série tajných spoluprací s autokratickým středovýchodním státem, kterému už 44 let vládne Sultán Qaboos bin Said, který byl usazen jako hlava státu po převratu proti jeho otci, který byl vedený Brity a podporován SAS. Centrum bylo původně postaveno ve spolupráci s ománskou vládou na sledování civilních komunikačních satelitů nad Středním východem. Má šest velkých satelitních parabol, tvoří část dobře známého záchytného systému ECHELON, který provozují zpravodajské agentury Pěti očí (USA, Británie, Austrálie, Kanada, Nový Zéland).

oman_cables
Centrum v Seeb je šikovně umístěno.

Když GCHQ získala v roce 2009 vládní souhlas se svým projektem „Mastering the Internet,” základna se stala první z celosvětové sítě míst sledujících internet. Další centrum, OPC-2, bylo podle dokumentů od Snowdena plánováno.

Zařízení CIRCUIT je Brity a Američany považováno za cenné, protože má přímý vstup do devíti podmořských kabelů procházejících Perským Zálivem a Rudým mořem. Všechny zprávy a data procházející tam i zpět jsou zkopírovány do obrovských počítačů a pak zkoumány pro data zvláštního zájmu.

Informace o projektu TEMPORA a zařízení v Seeb byly obsaženy v 58 tisících dokumentech, které Snowden stáhl během roku 2012. Spousta z nich přišly ze stránky zvané GC-Wiki. GCHQ se podle obeznámených zdrojů bála politických následků z odhalení jejích špionážních partnerů jiných než jsou USA nebo anglicky mluvící země.

Ačkoliv informace o monitorující stanici v Seeb v systému ECHELON byla dostupná veřejnosti několik let, tajemník kabinetu Sir Jeremy Heywood se rozhodl zveřejnění jejího nového významu a důležitosti zabránit.

Tohle stálo za neustálými snahami britské vlády o umlčení Guardianu a zbytku médií ohledně ultra tajných detailů o projektu TEMPORA –  míst a jmen stojícími za krycími názvy CIRCUIT, TIMPANI, CLARINET, REMEDY a GERONTIC.

http://www.theregister.co.uk/Print/2014/06/03/revealed_beyond_top_secret_british_intelligence_middleeast_internet_spy_base

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s