Plánuje NATO bombardovat Irák?

nato-otan

Se oblíbenými slovy Bílého domu „všechny možnosti jsou na stole“ přicházejí zprávy o vojenské akci v Iráku. 14. června britský Guardian uvedl, že Pentagon zvažuje možnost bombardování cílů Islámského státu Iráku a Levantu (ISIL) v Sýrii a Iráku. Dvě vysocí činitelé Pentagonu novinám sdělili, že USA zvažují leteckou operaci s letadly námořnictva. Podle Guardianu preferují pilotovaná letadla před drony. (zdroj) USA už do Perského zálivu vyslali letadlovou loď. (zdroj)

Ať už je tato zpráva pravdivá nebo ne, šéf NATO Anders Fogh Rasmussen odletěl v sobotu do Turecka. Po ovládnutí tureckého konzulátu v Mosulu 12. června tvrdil, že NATO operaci v Iráku neplánuje. Jenže jeho dvoudenní návštěva tomuto tvrzení moc nepřispívá.

Už podle akcí tureckých představitelů se zdá, že se Turecko obává slíznutí následků podpory ISIL. Den před ovládnutím Mosulu turecký stínový ministr zahraničí Feridun Siniroğlu mluvil s americkou protiteroristickou koordinátorkou Tinou Kaidanowou. Hned po vypuknutí krize turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu telefonoval se svým americkým protějškem Johnem Kerrym a premiér Erdogan hovořil s americkým viceprezidentem Bidenem. Hned po těchto rozhovorech začaly kolovat informace, že mezi USA a Tureckem byla dosažena dohoda o využití bezpilotních letadel z tureckých základen na bombardování pozic ISIL.

Turecká média také uvedla, že se začalo diskutovat o časově omezené operaci NATO a Turecké Ministerstvo zahraničí následně požádalo všechny turecké občany, aby opustili Irák. Další den ministerstvo prohlášení stáhlo, tvrdilo, že „otevřelo cestu pro špatné pochopení.“ (zdroj)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s